Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočíčí škrabadlo a odpočívadlo

24. 4. 2013

Rozhodli jsme se vyrobit našim kočičkám sami kočičí škrabadlo. Po různých úvahách, co použít a jak, jsem přišla na tohle řešení, se kterým se teď s Vámi podělím. Takhle vyrábím škrabadlo já za pomocí mé rodiny.

Budete potřebovat: nějaké dřevěné desky, zbytky koberce, trubka od nějaké podlahoviny (třeba od koberce - vyptala jsem si v prodejně), nějaký pevný provaz (sisal je drahý, použila jsem bavlněnou šňůru na prádlo), lepidlo, hřebíky, šroubky, podložky, matky, kovové L profily, vruty do dřeva a trochu fantazie.

p374.jpg

 

 

 

Toto byla "hrubá představa"

 

 

 

 

 

p375.jpg

 

 

Dřevěné desky jsem "potáhla" zbytky zátěžového koberce a ze spodu přibila hřebíčky.

 

 

 

p376.jpg

 

 

Použila jsem i trochu lepidla, aby koberec od desky neodstával.

 

 

 

 

p377.jpg

 

Papírovou trubku jsem nařezala odlamovacím nožem na potřebnou délku. Dávejte pozor, já jsem se při tom řízla do palce - au.  Vyšly mi z toho 3 sloupky dlouhé 55 cm a další dva na horní část jeden delší a druhý kratší - od oka.

 

 

p379.jpg

 

 

 

Na papírové sloupky jsem ve třech místech na každém kraji připevnila L profily. Použila jsem podložky, abych papír namáhala co nejméně a spoj zůstal pevný.

 

 

 

p380.jpg

 

Na omotání sloupků jsem nakonec použila tuto prádelní šňůru. 10 metrů sisalového lana stojí 85,- Kč a této šňůry je 15 m za 24,- Kč. Na jeden sloupek vyšly přibližně 3 tyto šňůry. Je to asi to nejdražší z celého škrabadla. Sloupky by se ale mohly obalit i například kobercem (třeba jiné barvy).

 

p382.jpg

 

 

Při omotávání jsem natřela sloupek lepidlem (herkules), aby to dobře drželo a snažila jsem se dobře utahovat a rovnat. Ideální večer k televizi místo žehlení.

 

 

p383.jpg

 

 

Napojení jednotlivých šňůr. Až jsem to celé omotala, spoje jsem nakonec upravila.

 

 

 

p384.jpg

 

 

Ustřihla jsem konce, přilepila chemoprénem, aby to lépe drželo a nakonec zakapala voskem z bílé svíčky a uhladila prsty. Vosk se pěkně vpil do provazu a přestaly vykukovat jednotlivé nitky.

 

 

p385.jpg

 

 

 

Tady je vidět rozdíl mezi hrubšíml sisalem a bavlněným provazem. Naše kočky raději požívají škrabadlo s prádelní šňůrou, možná je sisal píchá do tlapek.

 

 

p386.jpg

 

 

Přichystané sloupky. Tady je mezi nimi připevněný oblouk. Je to plastové ucho z kýblu, omotané kouskem molitanu a kožešinovým límcem z mého kabátu.

 

 

 

p387.jpg

 

Detail uchycení ke sloupku. Časem jsem oblouk ze škrabadla odstranila, ale vydržel dlouho. Možná by bylo vhodnější použít nějaký hrubší kartáč, aby se kočka o něj mohla škrábat. Kožešinka je moc měkká.

 

 

p388.jpg

 

Lávka se přichytí k horní desce za očka malými karabinkami. Byla výborná, když byly kočky ještě koťata a na škrabadlo ještě nevyskočily - používaly lávku.

 

 

 

p389.jpg

 

 

 

Pak už jen zbývá všechno smontovat dohromady.

 

 

 

 

 

p390.jpg

 

 

 

 

Nejdůležitější ze všeho jsou poradci!!! A hodí se taky jeden pomocník s větší silou pro "dotažení".

 

 

 

 

p391.jpg

 

 

 

 

A hlavně vše důkladně pevně dotáhnout.

 

 

 

 

 

 

p392.jpg

 

 

 

 

 

A máme hotovo! A s minimálními náklady!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

p393.jpg

 

 

 

 

A detail.